Zaloguj się
< Powrót   Zamykamy obieg

Odnowa urządzeń multimedialnych

Gospodarka dzielenia się (sharing economy) to wykorzystywanie produktu, ale nie posiadanie go na własność. W Orange z powodzeniem stosujemy ten model, udostępniając klientom urządzenia multimedialne.

Modemy, dekodery są dzierżawione na czas świadczenia usług telekomunikacyjnych. Po wygaśnięciu umowy na usługę, taki sprzęt wraca do nas i jest poddawany procesowi regeneracji (refurbishment) czyli doprowadzany jest do stanu „jak nowy” w wyspecjalizowanym centrum odnowy Orange.

To jedyne takie centrum w całej Grupie Orange. Dzięki niemu urządzenia, które nie znajdują się jeszcze na końcu cyklu swojego życia, powracają na rynek.

Co roku pół miliona urządzeń telekomunikacyjnych (modemów, dekoderów) zwróconych przez klientów Orange po wygaśnięciu umowy poddajemy procesowi odnowy. To oznacza to nie tylko mniej elektrośmieci, ale też mniej wyprodukowanych urządzeń, których wytworzenie wymagałoby setek ton surowców i wiązałoby się ze znaczącymi emisjami gazów cieplarnianych.

Sprzęt nie zalega u klienta, a dzięki procesowi odnowy służy wielokrotnie, co wydłuża znacząco jego cykl życia, nawet do siedmiu lat. Nasze urządzenia mogą być odnawiane 2-3 razy.

Wszystkie części produktu są poddawane recyklingowi. Również opakowania kartonowe, w których zwracane są urządzenia, trafiają do ponownego przetworzenia.

Projekt odnowy został nagrodzony w konkursie Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego w 2020 roku, zdobywając I miejsce.

Artykuły powiązane

  • Zamykamy obieg
    Odzyskiwanie i recykling telefonów komórkowych
    Sprawdź
  • Zamykamy obieg
    Eko-projektowanie produktów
    Sprawdź